Прелиминарни резултати од изборите во Русија


Владимир Путин, сегашниот претседател на Руската федерација, според прелиминарните резултати кои ги објави изборната комисија е во сериозно водство.

За претседател на Русија се бореа 8 кандидати. Бидејќи Русија има 11 временски зони, изборите траеја 22 часа и започнаа во далечниот исток на земјата. Досега се пребројани 22% од гласачните ливчиња на 77.199 избирачки места и Путин има освоено 72% од гласовите. На второ место е кандидатот на Комунистичката партија Павел Грудинин со освоени 15% од гласовите.

Од 144.000 набљудувачи, 1.500 беа меѓународни набљудувачи од 109 држави. Дополнително, на избирачките места се поставени и веб камери за да се набљудува целиот изборен процес.

Инаку претседателскиот мандат трае 6 години.


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*