Повторно судири меѓу Хути борците и јеменските провладини сили

Хути борците и провладините сили на Јемен, поддржани од Саудиска Арабија, денеска се судрија во градот Ходеида во Јемен, прекршувајќи го примирјето, со што го закомплицираа договорот за повлекување на војниците, чија цел беше да почнат пошироки мировни преговори.

Пристаништето Ходеида, кое беше под контрола на Хутите, е од суштинско значење за милиони Јеменци на кои им се заканува глад поради војната, бидејќи тоа е главното место за увоз на храна и помош.

Повлекувањето на Хутите од Ходеида и уште две пристаништа на Црвеното море почна во саботата и беше најзначаен напредок во напорите да заврши четиригодишната војна.

Обединетите нации вчера соопштија дека пристаништата им се предадени на припадниците на крајбрежната стража и дека повлекувањето се одвива според планираното, но двете страни известуваа за обновените конфликти денеска.

Медиумите со кои управуваат Хутите објавија дека провладините сили погодиле неколку области на Ходеида, вклучувајќи го и аеродромот.

Тие не посочија дали тоа се јеменски војници или припадници на меѓународната воена коалиција предводена од Саудиска Арабија, која ја поддржува владата на претседателот Абд Раби Мансур Хади.

Провладините сили соопштија дека Хути борците се обиделе да се инфилтрираат во Ходеида, но дека биле спречени во тоа.


Вести

Европски избори: Различни правила од земја до земја

Секоја држава членка на Европската унија сама ги одредува правилата за изборите за Европскиот парламент. Кој кога гласа ? Британците и Холанѓаните гласаат во четврток на 23 мај, Ирците на 24 мај, Летонците, Малтежаните и […]

Вести

Нови рочишта за „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Триста“, „Титаник“ и „Тарифа“. Во „Триста“ обвинет е поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на […]

Вести

Пробни прелети за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“

Со два прелета во воздушниот простор на Република Северна Македонија изутринава од 7:30 до 9:30 часот ќе се изврши првиот пробен прелет за потребите на НАТО мисијата „Air Policing“ (чување на воздушниот простор). Прелетот ќе […]