Повторно судири меѓу Хути борците и јеменските провладини сили


Хути борците и провладините сили на Јемен, поддржани од Саудиска Арабија, денеска се судрија во градот Ходеида во Јемен, прекршувајќи го примирјето, со што го закомплицираа договорот за повлекување на војниците, чија цел беше да почнат пошироки мировни преговори.

Пристаништето Ходеида, кое беше под контрола на Хутите, е од суштинско значење за милиони Јеменци на кои им се заканува глад поради војната, бидејќи тоа е главното место за увоз на храна и помош.

Повлекувањето на Хутите од Ходеида и уште две пристаништа на Црвеното море почна во саботата и беше најзначаен напредок во напорите да заврши четиригодишната војна.

Обединетите нации вчера соопштија дека пристаништата им се предадени на припадниците на крајбрежната стража и дека повлекувањето се одвива според планираното, но двете страни известуваа за обновените конфликти денеска.

Медиумите со кои управуваат Хутите објавија дека провладините сили погодиле неколку области на Ходеида, вклучувајќи го и аеродромот.

Тие не посочија дали тоа се јеменски војници или припадници на меѓународната воена коалиција предводена од Саудиска Арабија, која ја поддржува владата на претседателот Абд Раби Мансур Хади.

Провладините сили соопштија дека Хути борците се обиделе да се инфилтрираат во Ходеида, но дека биле спречени во тоа.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]