Повредени либански војници при судир со демонстрантите


Неколку либански војници се повредени откако демонстранти ги гаѓале со камења на автопат јужно од Бејрут.

Либанската војска соопшти дека синоќа еден од учесниците на протестот во градот Намех пукал со пиштол, по што војниците пукале во воздух за да ги растераат демонстрантите.

Од 17 октомври во Либан се одржуваат протести поради лошата економска ситуација и корупција.

Демонстрантите за време на протестите често ги затвараа патиштата со цел да извршат притисок на политичарите да им одговорат на барањата за формирање нова влада по оставката на премиерот Саад Харири.


Вести

По апелите на Вархеј, политичките партии со поместени позиции за новиот закон за ЈО

– СДСМ и ДУИ испорачаа до ВМРО-ДПМНЕ нов предлог-закон за Јавно обвинителство, што најголемата опозициска партија ќе го анализара деновиве. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, истакна дека неговата партија и коалицијата се подготвени за тој […]

Вести

Жртвите од лустрација обесштетени со вкупно 32.400 евра

– Европскиот суд за човекови во Стразбур (ЕСЧП), постапувајќи по предметите за процесот на лустрација во Македонија, досега има донесено шест пресуди против нашата држава. Во меѓувреме постапува и по три други предмети. Владиниот агент […]

Вести

Процесот за отповикување на Трамп продолжува во вторник

– Процесот за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп продолжува во вторник, 21 јануари, кога ќе бидат презентирани воведните аргументи во Сенатот. Процесот во Горниот дом на американскиот Конгрес официјално започна во четвртокот. Трамп ќе […]