Повредени либански војници при судир со демонстрантите


Неколку либански војници се повредени откако демонстранти ги гаѓале со камења на автопат јужно од Бејрут.

Либанската војска соопшти дека синоќа еден од учесниците на протестот во градот Намех пукал со пиштол, по што војниците пукале во воздух за да ги растераат демонстрантите.

Од 17 октомври во Либан се одржуваат протести поради лошата економска ситуација и корупција.

Демонстрантите за време на протестите често ги затвараа патиштата со цел да извршат притисок на политичарите да им одговорат на барањата за формирање нова влада по оставката на премиерот Саад Харири.


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]