Повеќе од 30 убиени во судир на сточари на границата меѓу Судан и Јужен Судан


– Најмалку 32 лица се убиени денеска во напад на наводни крадци на стока во еден пограничен регион за  кој спорат Судан и Јужен Судан, бидејќи е богат со нафта.
Покрај 32-та мртви, вклучувајќи и жени и деца, ранети се уште 24 лица, додека 15 се грабнати, меѓу кои има и деца, за француските медиуми изјави Коул Алор Куаол, главен администратор на регионот Абјеи.
Тој додаде дека во текот на нападот биле запалени и 20 куќи.


Вести

Незаборавни слики од ерупцијата на вулканот Питон де ла Фурнез (Видео)

Познатиот вулкан Питон де ла Фурнез, кој се наоѓа на францускиот остров во Индискиот океан Реунион, за прв пат оваа година на 10 февруари влезе во засилена еруптивна активност, јавува дописникот на МИА. Питон де […]

Вести

На шверцерски начин донесен Законот за јавно обвинителство

– Во тензична атмосфера, со 80 гласа „за“ и 6 гласа „против“, Собранието денеска го донесе Законот за јавно обвинителство. На почетокот на седницата кога законот првично беше ставен на гласање, 74 пратеници беа „за“, […]

Вести

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

– Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и […]