Постигнат договор за примирје во Нагорно-Карабах


Претставниците на Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за хуманитарно примирје, пренесуваат светските агенции.

Примирјето ќе стапи на сила од полноќ на 18. октомври, пренесува руската агенција „РИА Новости“.

Ова го изјавил портпаролот на претседателот на Нагорно-Карабах, Ваграм Погосијан.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска телефонски разговарал со неговите ерменски и азербејџански колеги Зохраб Мнацаканијан и Јехун Бајрамов за развојот на ситуацијата во Нагорно-Карабах.

Разговорите се фокусираа на потребата за итно почитување на договорот за прекин на огнот во Нагорно-Карабах, објави руското Министерство за надворешни работи.

Министрите ја потврдиле важноста на договорот постигнат во Москва за почеток на суштински преговори со цел што побрзо да се пронајде мировно решение, засновано врз принципите на Минската група на ОБСЕ (во која медијатори се Русија, САД и Франција), пренесува агенцијата „Тасс“.

 


141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Вести

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*