Помпео со предупредување кон Ирак


– САД ќе преземат мерки за самоодбрана доколку бидат нападнати, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео во разговор со ирачкиот премиер Адил Абдул Махди по ракетниот напад врз ирачка база каде што се стационирани американски војници, кои помагаат во борбата против Исламска држава, соопшти Стејт департментот.

Пред два дена тројца американски војници беа повредени при ракетен напад, втор во текот на минатата недела, врз базата Таџи.

Според Помпео, ирачката Влада треба да ја штити меѓународната коалиција која и помага на земјата.

– Државниот секретар нагласи дека групите кои се одговорни за овие напади треба да сносат одговорност. САД нема да толерираат напади и закани врз животот на Американци и ќе преземат дополнителни дејствија за самоодбрана, истакна денеска портпаролката на Стејт департментот, Морган Ортегас.


Вести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]