Помпео: Наскоро Трамп ќе преземе мерки против кинеските компанииПомпео: Правилно се однесувавме кон разузнавачките извештаи - МИА

Вашингтон, 2 август 2020 () – Претседателот на САД, Доналд Трамп набрзо ќе преземе чекори против кинеските софтверски компани кои пренесуваат податоци директно до Владата во Пекинг, изјави денеска американскито државе секретар Мајк Помпео.

Тој наведе дека активностите на тие компании претставуваат ризик за американската нациоанлна безбедност.

Трамп претходно изјави дека разгледува многу алтернативи за видео-апликацијата ТикТок на кинеската фирма „Бејт денс“.

– Го набљудуваме ТикТок. Можеби ќе ја забраниме ТикТок. Можеби ќе направиме и други работи, изјави Трамп.

ТикТок е во сопственост на кинеската интернет компанија БејтДенс, чија вредност се проценува на 100 милијарди долари.

Њујорк тајмс претходно објави дека компанијата Мајкрософт наводно преговара за купување на ТикТок.


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*