Помпео и Лавров разговараа за контрола на вооружувањето


Лавров и Помпео се согласија да ги координираат напорите - МИА

Вашингтон, 6 мај 2020 () – Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска телефонски разговараше со неговиот руски колега Сергеј Лавров за следните чекори во врска со контролата на оружјето, соопшти американскиот Стејт департмент.Во претходниот разговор со рускиот министер за надворешни работи, одржан минатиот месец, Помпео рече дека ќе бидат неопходни идни разговори за контрола на вооружувањето во кои би била вклучена и Кина.

Двајцата политичари денеска разговараа и за напорите за глобален одговор на новиот коронавирус, се вели во соопштението на Стејт департментот.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]