Помпео: Г7 ја констатираше кинеската кампања за дезинформирање


Групата седум индустриски најразвиени земји во светот Г7 денеска ја констатираше кинеската „кампања за дезинформирање“ за новиот коронавирус, изјави шефот на американската дипломатија Мајк Помпео.

– Комунистичката партија на Кина претставува голема закана за нашето здравје и нашиот начин на живот, како што тој јасно го покажа епидемијата“, рече Помпео на прес-конференција во Вашингтон по виртуелниот состанок со колегите од Германија, Франција, Велика Британија, Италија, Канада и Јапонија.

Вашингтон ја обвинува Кина поради нетранспарентност на почетокот на епидемијата на коронавирусот и што дозволила да се прошири низ светот.

 

Министрите за надворешни работи на Г7 се состанаа пред виртуелниот самит на Г20 на најголемите светски сили, на кој ќе учествуваат и американските и кинеските лидери.

Помпео рече дека „не е време за обвинување, време е за решавање на овој светски проблем“.

– Очајнички сакаме да работиме со сите земји во светот, вклучувајќи ја и Кина, да најдеме решенија за што поголем број луѓе да останат живи, а потоа да ја обновиме економијата што ја уништи вирусот од Вухан, додаде шефот на американската дипломатија.

Помпео рече дека „секоја нација што беше на утринскиот состанок е длабоко свесна за кампањата за дезинформирање во која е ангажирана Комунистичката партија на Кина“.


Вести

Мицкоски: Подавам рака да помогнам на Владата, еве како до 1 милијарда и 200 милиони евра без кратење на плати и веднаш да се помогне на бизнисот

Интегрален текст од прес конференција – Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕПочитувани, Има ли некој кој верува дека денес е Македонија на прав пат? Дупката во буџетот постојано се поместува, од 1 милијарда и 200 милиони […]

Вести

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

– Дваесет и два нови случаи на заболени од коронавирус се регистрирани изминатите 24 часа во земјава, соопшти Министерството за здравство. По градови во Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), […]

Вести

Чулев: Во ситуации кога е неопходно личните карти и возачките дозволи ќе се доставуваат на домашна адреса

– Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска најави дека в понеделник ќе се смени правилникот со што во ситуации кога е неопходно личните карти и возачките дозволи ќе има можност да се доставуваат на […]