Полицискиот час во Кашмир ќе биде олеснет од утре


Ограничувањата за слобода на движење во индискиот дел на Кашмир ќе бидат олеснети од утре, по Денот на независноста, изјави државниот гувернер. Сепак, телефонските линии и интернетот ќе останат прекинати.

Сатја Пал Малик изјави денеска за „Тајмс оф Индија“ дека комуникациите ќе останат блокирани.

„Не сакаме тој инструмент да му го дадеме на непријателот се додека не се смират работите“, изјави Малик за весникот.

„За една недела или 10 дена, се ќе биде добро и постепено ќе отвориме линии на комуникација“, нагласи тој.

Поради стравувања од немири, Индија ја прекина телекомуникацијата и наметна полициски час во делот на Кашмир што го контролира од 4 август, еден ден пред претседателскиот декрет со кој му се одзема специјалниот статус на регионот населен со мнозинство муслимани.

Бизнис

УЈП: Исплатата на поврат на ДДВ се уште во тек

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека се уште во тек е исплатата на повратот на ДДВ која за првото тримесечје треба да заврши до 31 овој месец. Од УЈП апелираат граѓаните да проверат дали […]

Бизнис

„Макканабис“: Политичките партии да го донесат законот за канабис пред распишување на изборите

Здружението на производителите на медицински канабис „Макканабис“ денеска упати апел до трите најголеми политички партии во земјава итно да ги донесат измените во Законот за контрола на опојни дроги и психотрпони супстанции. Од Здружението побараа […]

Вести

Ново рочиште за „Талир“, Илија Димовски побара одлагање

Со образложувањето на предложените листи со докази од страна на обвинителката Ленче Ристевска, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Талир“, кој се однесува на незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. На почетокот на судењето обвинетиот […]