По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица


По терористичкиот напад во Париз - уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на извори во Министерството за одбрана на Украина.

Бројот на загинатите во падот на украинскиот воен авион се искачи на 25, соопшти Кабинетот на украинскиот генерален обвинител.

Под Харьковом разбился самолет Ан-26, сообщили СМИhttps://t.co/4LxdjKuI0A pic.twitter.com/9adYCgQcIr

— РИА Новости (@rianru) September 25, 2020

„Според првичните информации, загинаа 25 лица. Двајца се пренесени во болница во сериозна состојба”, соопшти канцеларијата.

Според украинските служби за итни случаи, во авионот имало 27 лица, а не 28, како што беше претходно најавено, пренесува ТАСС.

Fire on the site of An-26 crash extinguished pic.twitter.com/RPMXfKSSPK

— Liveuamap (@Liveuamap) September 25, 2020

Канцеларијата наведува дека е поведена кривична постапка поради обвиненија за кршење на правилата за безбедност на летот и подготовка на летот, „што доведе до катастрофа и други сериозни последици“.

Death toll of An-26 crash near Kharkiv increased to 20 https://t.co/ySruNn0V9i pic.twitter.com/57FpLqf4qI via @h_saltovka #Ukraine

— Liveuamap (@Liveuamap) September 25, 2020

Во меѓувреме, властите во регионот Харков во Украина прогласија Национален ден на жалост за жртвите од падот на украинскиот авион АН-26.

Во уредбата на гувернерот, објавена на веб-страницата на администрацијата, се вели дека на Денот на жалост, националното знаме ќе се спушти на половина копје на сите згради на државните органи, компании, агенции и организации и дека ќе им биде поставена лента за жалост. Сите забавни и спортски настани според препораките треба да бидат откажани, пренесува ТАСС.

Ukrainian An-26 transport reportedly crashed near Chuhuiv in Kharkiv region https://t.co/dbpXo5muBn #Ukraine pic.twitter.com/mlLSJiKhvA

— Liveuamap (@Liveuamap) September 25, 2020

Несреќата се случи синоќа при слетување на авионот. Покрај членовите на екипажот во него се наоѓале и кадети од Универзитетот за воздухопловство во Харков кои биле на обука.

Снимките од местото на несреќата беа објавени на Интернет.

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека ќе го посети регионот Харков, кадешто се урна воениот авион Ан-26.Вести

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување

– По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не […]

Вести

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

– Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и […]

Вести

Белгија прогласи највисок степен на тревога поради Ковид-19

Белгиските власти поради огромниот пораст на бројот на заразени и хоспитализирани лица во новиот налет на коронавирусот, вечерва прогласија највисок степен на тревога во земјата. – Бројот на инфекции се зголемува секојдневно и тоа многу […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*