По две години затвор во Иран, ослободен американски воен ветеран


По две години затвор во Иран, ослободен американски воен ветеран - МИА

Вашингтон, 4 јуни 2020 () – Американецот Мајкл Вајт, кој беше уапсен во Иран во 2018 година, е ослободен и е на пат кон дома, соопшти денеска неговото семејство.

Вајт, американски морнарски ветеран, беше ослободен од иранскиот затвор кон средината на март, но остана во Иран поради епидемијата на коронавирусот.

Тој беше пуштен на слобода веднаш откако ирански научник се врати во Иран, кој беше уапсен од американските имиграциски власти.


Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Вести

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Излез од државата само со потпишана изјава, за влез неопходен корона тест - МИА
Вести

Границите со Србија и Косово засега остануваат отворени

Скопје, 3 јули 2020 () – Владата нема добиено препорака од Комисијата за заразни болести, ниту има донесено одлука за затворање на границите со Србија и Косово, потврди денеска премиерот Оливер Спасовски. Во моментов останува […]