Песков: Путин и Ким ќе се сретнат до крајот на месецот


Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе се сретнат до крајот на месецот, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека не може да го каже точниот датум на средбата.

Тој рече дека подготовките за состанокот се во завршна фаза, притоа не изнесувајќи детали.

– За жал, не можам да ви дадам повеќе информации од тоа што го кажав, рече Песков.

Тој претходно изјави дека Москва од безбедносни причини не го објавува местото и датумот на состанокот на Путин со Ким.

Песков неодамна рече дека двајцата лидери имаат „голем број прашања“ за кои ќе разговараат на претстојната средба.

– Прво и најважно е развојот на билатералните односи. Второ прашање е денуклеаризацијата и регионалната соработка, така што опсегот на прашањата за кои ќе расправаат е прилично голем, рече тогаш Песков.


Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници - МИА
Вести

Потврдени 177 нови случаи на заболени со Ковид-19

– Во изминатото деноноќие во нашата земја се извршени 1.245 тестирања за Ковид-19, потврдени се нови 177 позитивни случаи. Од Институтот за јавно здравје за МИА информираа дека најмногу позитивни случаи од коронавирус се регистрирани […]

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза - МИА
Вести

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) соопштија дека до нив биле упатени низа поплаки кои укажуваат дека некои од компаниите кои се корисници на финансиска помош од државата […]