–>

Песков: Незаконски е САД да ѝ се праќа на Украина запленети средства од руски бизнисмени

Песков-Незаконски-е-САД-да-ѝ-се-праќа-на-Украина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

„Планот на САД да ѝ испратат на Украина средства запленети од руски бизнисмени кои се цел на санкции е незаконски и сите такви дејства ќе бидат оспорени“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен за време на посетата на Киев рече дека Вашингтон ѝ префрла на Украина 5,4 милиони долари имот запленет од санкционирани руски олигарси, кои сега ќе се користат за поддршка на украинските воени ветерани.

„Ова е тешко да се замисли и е спротивно на сè во меѓународното право и националните закони на тие земји. Но, штом ќе се укаже прилика, ние ќе ги браниме нашите права“, рече Песков.

Песков рече дека некои руски претприемачи веќе обезбедиле судски пресуди во европските земји според кои таквите трансфери се незаконски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK