Перуанската опозициска лидерка Фуџимори излезе од затворПеруанската опозициска лидерка Кеико Фуџимори синоќа излезе од затвор по повеќе од една година и на слобода ќе го чека судењето поради обвинението дека прифатила илегални прилози за кампањата од бразилската градежна фирма „Одебрехт“.

Лидерката на партијата Народна сила го напушти затворот во главниот град на Перу, Лима, а пред влезот ја пречекаа нејзините поддржувачи.

Уставниот суд на Перу нареди пуштање на слобода на Фуџимори откако во октомври минатата година и беше изречена 18-месечна казна. Според обвинителите таа раководела со криминална организација и примила милиони долари од „Одебрехт“. Фуџимори ги негира сите обвиненија.

Кеико Фуџимори е ќерка на поранешниот претседател на Перу, Алберт Фуџимори, кој издржува затворска казна од 25 година поради злосторства против човековите права.

Корупцискиот скандал ја потресе перуанската политичка сцена, поранешниот претседател Алан Гарсија се самоуби годинава, за да го избегне апсење, но и други поранешни политичари се под истрага поради случајот поврзан со бразилската фирма.


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]