Пашинијан: Ерменија е подготвена на отстапки
Ерменскиот премиер Никол Пашинијан вели дека Ерменија е подготвена на отстапки во конфликтот во Нагорно Карабах, доколку таква подготвеност постои и на страната на Азербејџан.

„ Конфликтите треба да се решаваат врз основа на меѓусебни отстапки. Нагорно-Карабах е подготвен, Ерменија е подготвена на реципрочни отстапки на кои е подготвен Азербејџан”, рече Пашинијан во интервју за француската агенција АФП.

Вооружениот конфликт меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно Карабах влезе во десетти ден. Се убиваат и цивили, и обете страни објавуваат секој ден дека напредуваат во борбата против непријателот.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*