Парламентот на Полска нема да работи до средина на октомври


Полскиот Парламент на предлог на владејачката коалиција ја прекина работата до средината на октомври, кога ќе се одржат избори.

На последната седница на пратениците во заминување, која ќе се одржи во текот на денот, пратениците ќе гласаат за недоверба на министерот за правда Збигњев Зоброу поради што неговиот помошник заговарал кампања против судии кои ја критикувале Владата.

Владејачката партија Право и правда оцени дека паузата ќе им даде повеќе време на пратениците да се посветат на кампањата, додека опозициските партии се сомневаат дека владејачката коалиција подготвува некои непредвидливи чекори по изборите на 13 октомври.


Вести

Зголемен смртниот биланс од вчерашниот земјотрес во Турција, полладнево уште еден потрес

Бројот на загинати од вчерашниот земјотрес во источна Турција достигна 29 лица јави турскиот телевизиски канал ТРТ. Бројот на повредени исто така се зголемува, па според на турската Служба за вонредни состојби и природни непогоди […]

Вести

Земјотресот во Турција во живо во неколку ТВ студија (видео)

Моментите од силниот земјотрес што вчера ја погоди Турција и во кој загинаа најмалку 22 лица, беа забележени во живо на некои турски телевизиски програми. На социјалните мрежи се појавија снимки од ТВ студијата, кои […]

Вести

Пораките на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски пренесени и поддржани директно од Еврокомесарот за проширување на ЕУ

Денешното интервју на потпретсредателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за порталот Република на aнглиски јазик за состојбите на македонската политичка сцена, побуди лавина реакции меѓу кои беше и реакцијата на Еврокомесарот за проширување Оливер Вархејли. Имено, […]