Орбан укажува на замор во проширувањето на ЕУ


Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека западните земји во Европската унија патат од „замор од проширување“ и новите членки ги користат како жртвени јагниња за своите проблеми.

Орбан, исто така, во изјава за државното радио укажа дека земјите како Србија да беа членки на ЕУ, во време на мигрантската криза во 2015 година „ илегалната миграција немаше да стигне до Германија“

Унгарскиот премиер каже дека очекува поранешниот министер за правда Ласло Трочањи, именуван за нов еврокомесар за проширување, да се соочи “со врели моменти“ за време на претстојното сослушување во Европскиот Парламент што треба да го одобри новиот состав на Европската Унија.

Унгарија е соочена со отвоена постапка во ЕУ за почитување на владеењето на правото и демократските процедури, вклучувајќи ги и законите усвоени додека Трочањи бил министер за правда. Орбан, меѓутоа, вели дека на Трочањи не може ништо професионално да му се забележи и дека единственото нешто што може да му се забележи е „тоа што е Унгарец“.

Вести

ЈО ги презеде предметите од СЈО

\Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ги презеде предметите од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. По преземањето, како што соопшти Обвинителството, предметите се […]

Вести

Собранието утре ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. На 5 септември Комисијата за избори и именувања зад […]

Вести

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави […]