ОН загрижени за бројот на загинати во протестите во ИранВисокиот комесаријат на ОН за човекови права ја осуди употребата на сила, вклучувајќи и употреба на боева муниција, врз демонстрантите во Иран.

Комесаријатот изразува загриженост заради информциите за „голем“ број мртви низ земјата.

ДПА, цитирајќи го Амести интернешенел, јави дека во протестите имало над 100 мртви демонстранти.

-Посебно сме загрижени заради употребата на вистинска муниција која предизвикала смрт кај голем број лица ширум земјата, изјави портпаролот на комесаријатот Руперт Колвил, повикувајќи ги  иранските власти веднаш да го вратат пристапот до интернет и другите форми на комуникации што ја овозможуваат слободата на изразување и пристап до информациите.

Од петокот вечерта во Иран има демонстрации заради ненајавеното зголемување на цената на горивата.

Високиот комесаријат на ОН наведува дека се погинати неколку десетици лица, но додава дека оваа бројка е тешко проверлива. ОН додаваат и дека во немирите се повредени и повеќе од 1.000 лица. с


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]