ОН: Ситуацијата со Навални е многу загрижувачка


ОН: Ситуацијата со Навални е многу загрижувачка - МИА

Женева, 21 август 2020 () – Случајот со  Алексеј Навални, најжестокиот критичар на Кремљ, е многу загрижувачки и тој мора да ја добие целата неопходна медицинска помош, соопшти денеска Канцеларијата на ОН за човекови права од Женева.


 

Соработниците на Навални ја обвинија Москва дека се спротивставила тој да биде превезен до германска болница, ставајќи го во смртна опасност, затоа што болницата во Сибир каде што моментно е згрижен не е добро опремена, наведуваат британските меидуми