ОН: Пандемијата ги влошува конфликтите во светот


ОН: Пандемијата ги влошува конфликтите во светот - МИА

Њујорк, 4 август 2020 () – Пандемијата со коронавирусот ја влошува хуманитарната состојба во најсмртоносните конфликти во светот и се заканува дека ќе предизвика економска пустош што ќе го ескалира насилството, предупредуваат дипломати и експерти на ОН.

Ковид-19 ги ​​спречува програмите за помош, ги пренасочува вниманието и ресурсите на клучните сили кои се борат против смртоносниот вирус и ги намалува дознаките до веќе нестабилните економски ослабени економии, велат тие.

– Постои многу високо ниво на загриженост дека нејзиното економско влијание ќе предизвика поголемо нарушување, повеќе конфликти, изјави експертот на ОН Ричард Гоуан.

– Се уште сме на почетокот на прилично долгата драма, нагласи тој.

Повикот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, за глобален прекин на огнот во март, во голема мерка помина без внимание, бидејќи борбите продолжуваат да беснеат во жариштата како Јемен, Либија и Сирија.

„Заклучувањето“ го ограничува движењето на пратениците, мировниците и невладините агенции, ги спречува напорите за посредување и спречува ширење на потребната помош за ранливи цивили.

– Гладот ​​е повторно на хоризонтот. Конфликтот повторно ескалира. Економијата е иритирана повторно. Хуманитарните агенции се речиси повторно скршени. И тогаш новите проблеми – Ковид-19 се шират надвор од контрола, изјави началникпт за помош вп ОН, Марк Лоукок.

Британскиот дипломат изјави пред Советот за безбедност на ОН дека кризата со коронавирусот ги намалила дознаките од странство, што долго време беше план за спасување на Јемен, за дури 70 проценти. Тој ја наведе неодамнешната студија според која околу половина од јеменските семејства изгубиле најмалку 50 проценти од своите приходи од април.

Дипломатите велат дека западните влади ја намалуваат количината на помош што им ја испраќаат на хуманитарните кризни зони, бидејќи се фокусираат на обнова на нивните сопствени економии.


Втор ден собраниска расправа за заменици на министри во Владата - МИА
Вести

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

– Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство. Амандмани имаат поднесено […]

Вести

Објавени конкурсите за ученички стипендии, воведени нови категории за техничките струки

– Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година. Конкурсите се објавени на интернет страницата на МОН, а крајниот рок […]

Вести

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

– Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна средина. Но, над дозволеното се и среднодневните концетрации на ПМ 10 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*