„Оксфам“: Ковод-19 може да однесе во сиромаштија околу половина милијарда луѓе во светот


„Оксфам“: Ковод-19 може да однесе во сиромаштија околу половина милијарда луѓе во светот - МИА

Лондон, 9 април 2020 (MIA) – Кризата со ширењето на коронавирусот, од кој веќе починаа повеќе од 83.000 луѓе ширум светот и предизвика огромна штета врз економијата, може да однесе во сиромаштија околу половина милијарда луѓе ширум светот. Ова се вели во извештајот на Оксфам објавен пред годишната средба на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка во следната недела.

Документот го проценува влијанието на кризата врз сиромаштијата во светот, со оглед на намалените приходи на домаќинствата или намалената потрошувачка. „Економската криза е подлабока од светската финансиска криза од 2008 година, се вели во извештајот.

Проценките сугерираат дека глобалната сиромаштија може да се зголеми за првпат од 1990 година. Ова може да ги врати некои земји на ниво на сиромаштија од пред околу триесет години, се вели во извештајот на Оксфам.

Неговите автори играат неколку сценарија, земајќи ги предвид различните нивоа на сиромаштија на Светската банка – од екстремна сиромаштија со живот од 1,90 долари или помалку на ден, до високи нивоа на сиромаштија кога живеат со помалку помалку од 5,50 долари на ден. Во најлош случај, со намалување на приходите од 20 проценти, бројот на луѓе кои живеат во екстремна сиромаштија ќе се зголеми за 434 милиони на 992 милиони на глобално ниво. Во истото сценарио, луѓето кои живеат со помалку од 5,50 долари на ден, ќе се зголемат за 548 милиони долари на скоро четири милијарди.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]