Официјални претставници на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори

Владини претставници и припадници на опозицијата на Венецуела отпатуваа во Норвешка на разговори за решавање на политичката криза во земјата.

Опозицијата потврди дека високи претставници на двете партии ќе бидат присутни на разговорите во Осло.

Функционери на владејачката Обединета социјалистичка партија на Венецуела, кои побарале да останат анонимни,  соопштиле дека  власта и опозицијата одвоено ја напуштиле Венецуела.


Вести

Ратификуван Договорот за реципрочно признавање на возачките дозволи со Косово

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше оставката на Горан Трајковски од функцијата директор на Дирекцијата за заштита на лични […]

Вести

ЗНМ: Да се повлече обвинението против Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението против новинарот Томислав Кежаровски. Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски соопшти […]

Вести

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот. Ова е нивна прва официјална средба […]