Обединетата Македоска Дијаспора (ОМД) со жалење ја прими веста за загубата на Академик Блаже Ристовски


Обединетата Македоска Дијаспора (ОМД) со жалење ја прими веста за загубата на големиот Mакедонски книжевен историчар, филoлог, фолклорист и поборник за македонските национални интереси, Академик Блаже Ристовски.

ОМД верно ќе го негува споменот на редовниот член на Македонската Академија на Науките и Уметностите (МАНУ), како и неговата поддршка во отпор на Договорот за Добрососедство со Бугарија и Преспанскиот Договор.

Вечен му спомен и сочуство до фамилијата!


Вести

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

– Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од […]

Вести

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

  Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 […]

Вести

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

– Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*