Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) назначи нов Директор за Комуникации

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) го именува Алестар Стуард за нов Директор за Комуникации.

Со потекло од Единбург, Шкодска, Алестар има поврзаност со Македонија преку својата вереничка со потекло од Гевгелија, каде двајцата годишно ја посетуваат по неколку месеци.

Стојан Николов, Претседавач на ОМД истакна: 

„Во име на ОМД, ние сме почестени да го имаме Алестар во нашиот тим. Со неговото значајно искуство во комуникологијата, политиката и новинарството, ние очекуваме позитивни резултати во работата на ОМД, збогатени со нов ентузијазам и енергија. 

„Ние сме среќни за новата соработка со Алестар, кому му посакуваме многу успех во својата работа”

Алестар Стуард, Директор за Комуникации при ОМД, изнесе: 

„Почестен сум со новиот предизвик и можност да и служам на македонската заедница, секаде во светот.“ 

„Ова е клучно време за македонскиот народ, кога се соочува со низа сериозни ризици по македонскиот идентитет, култура и политички делувања.“ 

„Моја работа ќе биде да креирам меѓународен наратив, кој ја обединува и промовира македонската култура и влијание во светот.“ 

“Задоволство е да се работи во интерес кон земјата која ја сметам за свој втор дом.“ 

Е-маил: astewart@umdiaspora.org 

Алестар Стуард е слободен автор и професионален комуниколог. Тој изготвува редовни политички анализи и историски толкувања, со особен интерес за животот и делото на Винстон Черчил.

Алестар е верен со Македонка од Гевгелија, и горд на својата присвоена македонска култура. Во 2018 година, Алестар беше назначен за Директор за Комуникации при Обединетата Македонска Дијаспора. Алестар воедно поседува особен интерес во компаративниот национализам и политики, со акцент на Македонско-Шкодската компарација. Алестар е посветен на покревање на свеста за македонската култура, на која тема често се појавува и како автор во The Scotsman и Курир.

Алестар бележи работно искуство како Советник за Комуникации при МЦРИП (Обединетото Кралство), како член на Уредничкиот и Сценаристички Комитет, како и во улога на Прес Службеник за Bremain во Шпанија, каде остварува значајна вклученост во grass-root кампањата за задржување на Британија во Европската Унија. Во 2017 година, Алестар ја лансираше својата кампања за воведување на пратеници кои ги ја застапуваат Британската дијаспора, базирано на македонскиот модел на парламентарна застапеност.

Алестар е основач на DARROW во 2013 година, кој што форум со повеќе од 200 автори на возраст од 16 до 35 години, важи за водечки на територијата на Шкодска во доменот на оспособување на младите луѓе во изразување на своите идеи, анализи, креации и слично.

Како инструктор за припрема на студенти по испитот Кембриџ, Алестар има обучено повеќе од 400 студенти по англиски јазик и историја. Тој воедно изготвува писмени и дебатни работилници, со цел охрабрување на студентите да развијат своите авторски вештини и страст кон литературата.

Алестар поседува работно искуство како Службеник за Прес и Односи со Јавност во Шкодскиот Парламент, каде се издвојува како исклучителен говорник и комуниколог со познавање на јавниот и приватен сектор.

Алестар е дипломиран политиколог при Универзитетот на Единбург во 2011 година, со диплома во доменот на Меѓународните Односи.

Познат како голем љубител на литературата, Алестар е обожавател на комичниот стрип Flashman, на чија што содржина посакува да беше автор.

Заедно со својата вереничка, Алестар живее на релација Единбург – Македонија – Шпанија. Кујната е негово омилено место во домот, иако неговата вереничка често се сомнева во неговите кулинарски вештини…).

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*