Нови два разурнувачки шумски пожари во Калифорнија


Изгаснат шумски пожар кај тетовско Гајре - МИА

Сакраменто, 28 септември 2020 () – Изминатата ноќ два нови големи шумски пожари повторно зафатија големи површини од американската сојузна држава Калифорнија, јави Си-Ен-Ен.

Сувиот воздух и силниот  ветер помогнаа пожарите вчера да букнат во областите Напа и Шаста, а, според телевизијата,  потоа и брзо да се прошират, уништувајќи се пред себе: вегетација, лозја и објекти, и покрај напорите на пожарникарите да ги совладаат пламените јазици.

Само годинава повеќе од 8.100 шумски пожари во Калифорнија зафатија области кои надминуваат вкупно стотици илјади хектари, а пожарникарите се уште се борат со 25 големи пожари.

Поради опасноста од двата последни пожари од своите домови евекуирани се повеќе од 1.800 лица, а околу 5.000 жители на Калифорнија веќе се предупредени дека е можно да треба да го сторат истото.

 


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*