Нов вид контрацепција за мажи


Во Индија наскоро се очекува да биде пуштено во продажба ново средство за контрацепција за мажи. Не се работи за кондом, апче, крема за контрацепција, ниту, пак, за васектомија.

Станува збор за првата контрацептивна инјекција за мажи – „Рисуг“ (скратено од „reversible inhibition of sperm under guidance“ – контрола на повратно мирување на спермата). Средството е за еднократна употреба и дејството трае 13 години.

Станува збор за вискозен гел, што ја деактивира спермата. Пронајдокот е на Суџој Ѓуха, 78-годишен биомедицински инженер од индиската област Делхи.

Сепак, инјекцијата сè уште не е тестирана врз луѓе. Затоа, сè уште не се знае со сигурност дали процесот на контрацепција е навистина повратен (реверзиблен).

– Контрацептивниот ефект од препаратот треба да биде пошироко испитан, и тоа да биде поврзано со неговата повратност. Во овој миг тоа изгледа повеќе на обид за стерилизација, а не на контрацептив, нагласи Маккл Скинер, репродуктивен биолог при Државниот универзитет на Вашингтон.

Д-р Ѓуха се согласува со тие наводи. Засега ова средство ќе се предлага како алтернатива на васектомијата, меѓу другото, и поради избегнување на оперативниот зафат и траумите од тоа.

Во САД, слично вакво средство е во фаза на претклинички испитувања. Во шест европски држави исто така има слични истражувања.

Д-р Ѓуха работи и на инјекција којашто работи на сличен принцип, но наменета за жени.


Вести

Нови 628 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 531 пациент

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13, Прилеп-36, Тетово-33, Струга-11, Велес-34, Битола-28, Охрид-17, Кавадарци-7, Гостивар-7, Струмица-20, Крива […]

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК - МИА
Вести

ДИК ги потврди новите пратеници во Собранието

– Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 89. седница ги потврди новите пратеници – Мирче Аџиоски во ИЕ5 од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“, Рина Ајдари за ИЕ6 од ДУИ, Мирослав Јовановиќ и Лидија […]

Вести

Извештај на ИЈЗ: Речиси половина од инфицираните со Ковид од земјава се од Скопје, најголем дел на возраст од 30-39

– Според извештајот на Институтот за јавно здравје, за период од 19 до 25 октомври, тестирани биле вкупно 13.993 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2. Забележано е зголемување […]