Нов рекорд на заразени во Индија, вкупно речиси 2,4 милиониИндија: Рекорден број смртни случаи за еден ден  - МИА

Њу Делхи, 13 август 2020 () –   Индија соопшти за уште едно рекордно зголемување на новозаразени со коронавирусот – 66.999 случаи на инфекција потврдени во изминатите 24 часа.

Вкупниот број заразени лица во Индија сега е речиси 2,4 милиони, соопшти индиското Министерство за здравство. Вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот надмина 47.000.

Индија е на третото место во светот по бројот на заразени, по САД и Бразил, и на четвртото место по бројот на смртни случаи, по САД, Бразил и Мексико.

Индија има повеќе од 50.000 новоинфицирани дневно со коронавирусот во изминатите 15 денови.


Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Седница за избор на заменици министри – пратениците расправаат за образованието, Гоце Делчев, Ковид-19

– Собранието попладнево ја продолжи 13 седница, на чиј дневен ред е Предлогот за именување на заменици на министри во Владата. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски процедурално изрази револт од начинот на […]

Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Почна собранискара расправа за избор на заменици на министрите во Владата

– Справување со последиците од пандемијата, зачувување на работните места, создавање функционална економија и враќање на економскиот раст на 4 отсто, унапредување на животниот стандард на граѓаните и натамошен раст на платите, силни институции, неселективна правда […]

Вести

Нови 88 случаи на Ковид-19 од 1618 тестирања, петмина починати и 135 оздравени

-Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*