Ноќно бомбардирање во Јемен, девет жртви меѓу кои две деца

Девет цивили, од кои две деца, беа убиени во бомбашки напад синоќа во југозападниот дел на Јемен.

Информацијата денеска ја соопшти еден лекар и бунтовници, припишувајќи ги ударите на коалицијата предводена од Саудиска Арабија.

Лекар од болницата Ал-Таври во провинцијата Таез изјави дека повеќе луѓе се повредени.

Според агенцијата на бунтовниците Саба, авиони на коалицијата гаѓале бензинска пумпа во таа област.

Во Јемен е во тек војна меѓу силите на меѓународно призната Влада, поддржана од Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, и шиитските бунтовници Хути, поддржани од Иран, кои држат територии на север и запад од земјата, вклучувајќи го и главниот град на Сана.

Градот Таез, центарот на истоимената провинција, е под провладини сили, но сега се наоѓа под опсада на бунтовниците.


Вести

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

Собранието вечерва ги разреши од функцијата министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и министерот без ресор задолжен за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика. Министрите беа разрешени со мнозинство гласови. […]

Вести

Вкупно 12 повредени при експлозија на гас во станбена зграда во Виена (ДПЛ)

Вкупно 12 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една петкатна станбена зграда во австрискиот главен град Виена, соопшти вечерва локалната полиција. По експлозијата се урнал дел од зградата, поради што останатите станари […]

Вести

Финансиска полиција: Акцијата во Љуботен наменета против нелегалниот увоз на тутун

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство и трговија со недозволената сорта тутун „вирџинија“, а не била […]