Њујоршка полиција: Тајмс сквер е најбезбедното место на Земјата за дочек на Нова година


Тајмс сквер ќе биде „најбезбедно место на планетата Земја оваа година за новогодишната ноќ, рече денеска шефот на единицата за антитероризам, Џон Милер.

Според него, илјадници полицајци ќе бидат на должност за време на прославата, заедно со специјализирани вооружени единици, придружени од кучиња обучени за откривање  експлозивни направи и други преземени мерки.

За првпат, полициски беспилотни летала треба да надгледуваат голема прослава – една година откако дожд ги приземји беспилотни летала во текот на дочекот на 2019 година. Милер вели дека примената на разни безбедносни алатки и техники и дава на полицијата „разновидна шанса да фати нешто би се обидело да помине “.

– Тајмс Сквер веројатно ќе биде најбезбедно место на планетата Земја за новогодишната ноќ, затоа што никој друг не вложува толку многу напор во ваков настан, рече Милер.

Според медиумите, улиците околу „Тајмс сквер“ ќе бидат затворени за сообраќај на возила неколку часа пред полноќ.


Вести

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен […]

Вести

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

 – Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која била […]