Невработените Американци од утре може да останат без државна финансиска помош


Поради Ковид-19 засегнати 81 отсто од работниците во светот - МИА

Вашингтон, 2 август (Танјуг) – Претставниците на демократите во Конгресот и актуелната републиканска администрација во Белата куќа не се близу до договор за продолжување на исплатата на финансиската помош на милиони невработени Американци.

Актуелната одлука за исплата на финансиска помош за оние кои ги загубија своите работни места поради пандемијата на коронавирус истече на 31 јули.

– Ова беше најдолгата средба досега и попродуктивна од другите. Но, сепак има многу отворени прашања, рече лидерот на демократите во Сенатот, Чак Шумер, по тричасовната средба со секретарот за финансии Стивен Мнучин и шефот на кабинетот на Трамп, Марк Медоус.

Мнучин рече дека разговорите биле конструктивни, но оти не е постигнат договор за тоа дали да се постигне краткорочен или посеопфатен договор.

Следниот состанок на демократите и републиканците е утре.


Вести

Земјава подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да ги почитуваат мерките

Скопје, 7 август 2020 () – Евентуалното полошо сценарио со вирусот Ковид-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може да доведе до пренатрупување […]

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство - МИА
Вести

Партиите преговараат, роковите течат за создавање на новата влада

Скопје, 7 август 2020 () – Рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада тече веќе трети ден. Политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови потврдија дека работат на создавање мнозинство од […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 113 случаи со Ковид-19, шест починати, 259 оздравени пациенти

Скопје, 6 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*