Нема потреба од мобилизација, тврди претседателот на Азербејџан


Нема потреба од мобилизација, тврди претседателот на Азербејџан - МИА

Баку, 15 јули 2020 () –  Претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, изјави дека во моментот нема потреба од мобилизација во таа држава поради ескалацијата на тензиите на границата со Ерменија.

– Во моментов нема потреба од тоа. Нема потреба од мобилизација, рече Алиев, додавајќи дека Владата ќе стори се што е можно за да ја поддржи својата армија.

Беспилотни летала и тешка артилерија беа користени во судирите меѓу ерменските и азербејџанските сили во вторникот, а 16 лица загинале на двете страни, вклучувајќи и азербејџански генерал.

Конфликтот на чувствителната ерменско-азербејџанска граница избувна во неделата.

Азербејџан објави дека 11 војници од таа земја и еден цивил се убиени во текот на трите дена од конфликтот, додека Ерменија објави дека четворица нејзини војници биле убиени во вторникот.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*