Навални е отруен со воениот отров „Новичок“, потврди германска воена лабораторија


Навални е отруен со воениот отров „Новичок“, потврди германска воена лабораторија - МИА

Берлин, 2 септември 2020 () – Германска воена лабораторија го потврди тоа за што се сомневаше: водечкиот политички ривал на рускиот претседател Владимир Путин, Алексеј Навални е отруен од воен нервен агенс од групата „Новичок“.Во оваа група отрови спаѓа и отровот со кој во 2018 година во Англија беше отруен поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ.

„Со дозвола на Универзитетската болница „Шарите“, специјалната лабораторија на Бундесверот (Федералната армија) спроведе тестирање на примероците на Алексеј Навални. Така, присуството на воениот отров од групата „Новичок“ е несомнено утврдено“, се наведува во соопштението на германската Влада.

„Германската канцеларка Ангела Меркел, министерот за финансии Олаф Шолц, министерот за надворешни работи Хајко Маас, министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер, министерката за правда Кристин Ламбрехт, министерката за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер и шефицата на кабинет на канцеларката Хелге Браун разговараа утрово и ги договорија следните чекори“, се додава во соопштението.

“Г-ѓа Навални и лекарите се информирани за резултатите од тестовите, а рускиот амбасадор во Берлин ќе биде информиран за тоа. Тие, исто така, наведоа дека ќе ги информираат своите партнери во ЕУ и НАТО и ќе се договорат за дополнителни чекори со нив. Тие исто така ќе ја известат Организацијата за забрана на хемикалии. оружје (OVCW), како и сите фракции во Бундестагот “, се заклучува во соопштението.

Главниот противник на Путин неодамна во авион падна во бесознание откако претходно испил чај на аеродром. Тој во саботата беше пренесен од сибирската болница во градот Омск  во Германија на лекување.

Руските лекари кои се грижеле за Алексеј Навални тврдат дека не биле пронајдени токсини во неговото тело за време на нивното тестирање, но портпаролот на Навални од првиот ден тврди дека е отруен.

Навални се уште е во кома во болницата „Шерите“ во Берлин.