НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути


– Националната аеронаутичко вселенска агенција (НАСА) синоќа објави конкурс за астронаути, заинтересираните можат да аплицираат од 2 до 31 март 2020 година.

Последен пат НАСА распиша сличен конкурс за обука на астронаути пред четири години. Во најновиот опис на задолженијата се вели дека агенцијата сака да испрати нова класа астронаути на Меѓународната вселенска станица, со „намера да заминат на Месечината и на Марс“, за поколението Артемис.

Програмата Артемис е низа од мисии со цел постојано присуство на луѓе на Месечината кои треба да започнат од 2024 година, при што ќе биде испратена и првата жена на Земјиниот сателит.

Во конкурсот се наведени условите кои треба ги исполнат кандидатите.

Основен услов е поседување државјанство на САД и магистерска диплома од инженерски, биолошки, физички или компјутерски науки, или математика, добиена од акредитиран факултет.

Се примаат и кандидати кои работат на докторска дисертација или имаат диплома за доктор на медицина или доктор за остеопатска медицина.

Кандидатите исто така треба да имаат двегодишно професионално искуство, или најмалку 1,000 часови пилотско искуство со управување на млазни авиони. Идните космонаути треба да го поминат лекарскиот преглед на НАСА за долготрајно летање во вселената.

Инаку, во новиот предлог буџет за 2021 годна на претседателот Доналд Трамп, предвидени се зголемени средства за проектите на НАСА за испраќање човек на Месечината до 2024 година. Оваа програма лани ја најави потпретседателот Мајк Пенс.


Вести

Комисијата во МВР разгледала 77 барања од граѓани за издавање пасоши

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот прв состанок разгледала вкупно 77 барања од граѓани, за кои по […]

Вести

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од голема количина со крајна дестинација во земјава, засега приведени четири лица

– Еден килограм запленет кокаин, кој бил дел од многу голема количина дрога, чија крајна дестинација била нашата земја, приведени четири лица, отворање на финансиска истрага за правното лице во чии простории е пронајдена дрогата, […]

Вести

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од 1,3 тони по потекло од Колумбија наменет за Копер, Словенија

– За полициската акција што синоќа се одвиваше во село Крушопек, во скопски Сарај, при што беше запленет еден килограм од вкупно 1,3 тони кокаин контролирана пратка, во магацин за овошје – банани, се очекуваат деталните […]