Напредок во решавањето на трговскиот договор меѓу САД и Кина


Кина подготвена за контрамерки за одлуката на Вашингтон за Хуавеи - МИА

Вашингтон, 25 август 2020 () – Високи американски и кинески официјални претставници во телефонски разговор оценија дека има напредок во решавањето на отворените прашања поврзани со фазата 1 од јануарскиот трговски договор.Американскиот трговски претставник Роберт Лајтизер и министерот за финансии Стив Мнучин разговараа со кинескиот вицепремиер Лиу Хе во согласност со претходно договорениот „редовен распоред“, се вели во соопштението од Кабинетот на трговскиот претставник на САД (УСТР).

„Двете страни разговараа за чекорите преземени од Кина за спроведување на структурните промени предвидени со договорот, кои ќе обезбедат поголема заштита на правата од интелектуална сопственост, отстранување на бариерите на американските компании во областа на финансиските услуги и земјоделството и ќе го елиминираат присилниот трансфер на технологија“, се вели во соопштението.

Исто така се додава дека двете страни „разговарале и за значително зголемување на кинеските набавки на американски производи, како и за идните активности потребни за спроведување на договорот“.

„Двете страни забележуваат напредок и се посветени на преземање на неопходните чекори за да се обезбеди успех на договорот“, се вели во соопштението на УСТР.

Првично, телефонскиот разговор беше закажан за 15 август, шест месеци по влегувањето во сила на трговскиот договор.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој честопати ја обвинуваше Кина поради пандемијата на коронавирусот, минатата недела изјави дека ги одложил разговорите со Пекинг, бидејќи „сега не сака да се занимава со нив“.


Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Вести

Најмалку 37 полицајци и жандарми се повредени во судирите со демонстрантите во Париз

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди […]

Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*