Наплив на пребарувања за „преселба во Канада“ на Гугл по претседателската дебатаript>


 

Првата претседателската дебата во САД може да ги испрати Американците кон север наместо кон гласачките кутии, пишува „Њујорк пост“.

Пребарувањата на Гугл за преселба во Канада се појавија по претседателската дебата во 2020 година меѓу претседателот Доналд Трамп и кандидатот на демократите, Џо Бајден.

Барањата за „како да се аплицира за канадско државјанство“ вртоглаво се зголемија околу еден час по почетокот на натпреварот во викање меѓу Трамп и Бајден, достигнувајќи кулуминација околу 22:30 часот, според податоците на Гугл.

Cheering you all on from this side of the border! You got this! https://t.co/eYwNq9d8BK

— Lucky Budd (@lucky_budd) September 30, 2020

Пребарувањата биле најпопуларни во Масачусетс, Охајо и во Мичиген. „Како да се преселите во Канада“ и „да се преселите во Канда“, исто така, доживеаја наплив на пребарувања за време на дебаклот од дебата, која беше полна со прекини, недовршени поенти и непријатни напади.

„Навиваме за сите вас од оваа страна на границата! Ќе успеете!“ напиша еден корисник на Твитер.

Sorry, we’ve built a wall on our southern border. 🇨🇦 https://t.co/D0vhPLDo1n

— Tim Young (@TimisYoung) September 30, 2020

Другите Канаѓани не беа толку поддржувачки настроени.

„Извинете, изградивме ѕид на нашата јужна граница“, се пошегува друг.