Најжешкото австралиско лето урна 200 климатски рекорди

Во најжешкото австралиско лето, откако се води статистика, се регистрирани над 200 климатски рекорди. Тоа го нагласува во извештај организацијата „Клајмаут каунсел“ базирана во Сиднеј.

Тие наведуваат дека само за 90 денови во државата се регистрирани 206 климатски рекорди.

– Карактеристика за летото беа долгите горештини, сушата во источниот дел од Австралија и шумските пожари во целата држава, изјави Аманда Маккензи од „Клајмат каунсел“.

Според неа, летото во Австралија со „пеколните“ температури на места беше сезона за тревога.

Шумските пожари почнаа порано и погодија региони кои обично не се засегнати – дождовните шуми во Тасманија и Квинсленд. Силните врнежи и поплави на крајот на јануари и почетокот на февруари нанесоа непоправливи штети во северниот дел од Квинсленд.

Во главниот град Канбера досега е забележано најтоплото лето со 24 дена кога температурата беше 35 и ли повеќе степени, што е петпати повеќе од летниот просек.

Аеродромот во Порт Аугусти во јужна Австралија забележа највисока температура ова лето, која на 24 јануари достигна 49,5 степени Целзиусови.

Највисоката температура во декември беше регистрирана во Марбл Бар во западниот дел на Австралија на 27 декември, кога беа измерени 49,3 степени. Во оваа област  32 дена температурата беше над 45 степени Целзиусови.


Бизнис

Фондот за Западен Балкан додели грантови за 24 проекти

Секретаријатот на Фондот за Западен Балкан во Тирана ја одржа дводневната партнерска работилница и церемонијата за доделување на грантови од 24-те победнички проекти од вториот повик на ВБФ. На настанот присуствуваа високи претставници од министерства за […]

Вести

Протест на жителите на Гази Баба против преселбата на Центарот за зависности во нивната населба

Жителите на Гази Баба денеска одржаа протест против најавата за дислокација на Центарот за одвикнување од зависности од Општина Кисела Вода во простории на поранешната фабрика „Металски завод – Тито“, во населбата Маџари. Учесниците на […]

Вести

Марш за Денот на параплегијата и дистрофијата во Скопје

Денот на параплегијата и дистрофијата денеска беше одбележан со марш организиран од Националниот сојуз на лица со попреченост „Мобилност“, под слоганот „Силата не е во чекорењето, силата е во издржливоста!” Неколку години по ред, секцијата […]