Најмалку шестмина загинати во поплавите во Јужна Кореја


Најмалку шестмина загинати во поплавите во Јужна Кореја - МИА

Сеул, 2 август 2020 () – Во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови за време на викендот во Јужна Кореја загинаа шест лица, а седуммина се водат како исчезнати.

Надојдената вода предизвикала најголема штета во главниот град на Јужна Кореја, Сеул и во централните области на земјата.

Дождот покренал одрони во десетина места, поплави станбени квартови, при што 360 луѓе останаа без домови, а повредени се шестмина.

Според метеоролизите дожд ќе врне до утре наутро.


Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]

Вести

Земјава подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да ги почитуваат мерките

Скопје, 7 август 2020 () – Евентуалното полошо сценарио со вирусот Ковид-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може да доведе до пренатрупување […]

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство - МИА
Вести

Партиите преговараат, роковите течат за создавање на новата влада

Скопје, 7 август 2020 () – Рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада тече веќе трети ден. Политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови потврдија дека работат на создавање мнозинство од […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*