Најмалку две жртви во судир на два мали авиони во САД


Најмалку две жртви во судир на два мали авиони во САД - МИА

Боизи, 6 јули 2020 () – По судирот во лет на два мали авиони во американската сојузна држава Ајдахо, две тела се извлечени од езерото над кое се случила несреќата, а се стравува дека во несреќата загинале уште шест лица, јавија американските медиуми.Кабинетот на шерифот на округот Кутенај, соопшти дека во авионите имало осум лица, меѓу кои и деца.

Во моментот се верува дека нема преживеани, се наведува во соопштението и се додава дека делови од авионот, од кои едниот бил Цесна, а другиот Хавиленд, потонале на длабочина од 38 метри, што било утврдено со сонда.

Локалните медиуми пишуваат дека истрагата ја води Федералната управа за воздушен сообраќај.

Според локалните медиуми, канцеларијата на шерифот немала соодветна опрема да реагира итно, имајќи предвид дека делови од авионот завршиле на дното на езерото.

Според очевидци, моторот на еден од авионите се запалил пред несреќата.