Најмалку четири лица загинаа при земјотрес во кинеската провинција Јунан


Почувствувам земјотрес во југозападните делови на Северна Македонија, епицентарот во Албанија - МИА

Пекинг, 19 мај 2020 () – Најмалку четири лица загинаа, а 24 се повредени при земјотрес со интензитет од пет степени според Рихтеровата скала, што синоќа ја погоди префектурата Заотонг во југозападната кинеска провинција Јунан.

 

 

Епицентарот на земјотресот бил во областа Чаодји, на длабочина од осум километри.

Во спасувачката операција учествуваа кинеските војници, пожарникари и спасувачките служби на Заотонг, каде живеат 5,5 милиони луѓе.