Најмалку 17 лица загинаа во поплавите во ЈеменНајмалку 17 лица загинаа во поплавите во Јемен - МИА

Сана, 4 август 2020 () – Поплавите што го погодија северниот дел на Јемен загинаа најмалку 17 луѓе, од кои осум се деца.

Според јеменските власти 16 лица се удавиле во надојдената вода, а едно лице починало од удар на гром. Во невремето уништени се неколку десетици домови.

Поплавите во Јемен се чести во овој период од годината.

Земјата која е разорена од војна е погодена и од епидемијата со новиот коронавирус, каде околу 1.700 лица се заразени, од кои починале 499 луѓе, но се претпоставува дека бројките на заразени и починати се многу поголеми.

Околу 80 проценти од околу 24 милионското население на Јемен зависи од хуманитарната помош.


„27-ми Април“ пред Апелација на 27, 28 и 29 мај - МИА
Вести

Врховен ги потврди пресудите на Апелација за Груевски, Поповски и Јанкулоска

Скопје, 18 септември 2020 () – Врховниот суд на Република Северна Македонија ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје и ги одби барањата за вонредно преиспитување на правосилна пресуда, поднесени од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски […]

Осум објекти од детската градинка ,,Рада Поцева“ од Кавадарци започнаа со работа - МИА
Вести

Втор случај на дете во градинка заразено со Ковид 19, Владата останува на ставот родителите да се вратат на работа

Скопје, 18 септември 2020 () – Втор случај на Ковид-19 на дете во градинка вчера беше регистриран во нашата држава. Се работи за дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска радост“. Детето не […]

Судењето за организаторите на 27 април продолжува на 26 август - МИА
Вести

Продолжува судењето за организаторите на 27 април, Талат Џафери повикан како сведок

Скопје, 18 септември 2020 () – Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието. На предлог на одбраната, треба да бидат […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*