Најмалку 13 мртви и осум повредени во бомбашки напад во Нигерија


Најмалку 13 мртви и осум повредени во бомбашки напад во Нигерија - МИА

Дуала, 2 август 2020 () – Постои сомнеж дека исламски екстремисти од организацијата „Боко Харам“ денеска го гранатираа северниот дел на Камерун и убиле најмалку 13, а повредиле осум лица.

Неидентификувани напаѓачи фрлале гранати кон група луѓе во камп за раселени лиц во Мозого, недалеку од границата со Нигерија.

Екстремистите на Боко Харам со децении се обидуваат да воспостават исламски калифат со седиште во Нигерија, а повеќе од 30.000 луѓе ги загубија животите во исламистичко насилство, додека милиони останаа бездомници и заминаа во соседните Камерун, Нигер или Чад.


Вести

Земјава подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да ги почитуваат мерките

Скопје, 7 август 2020 () – Евентуалното полошо сценарио со вирусот Ковид-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може да доведе до пренатрупување […]

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство - МИА
Вести

Партиите преговараат, роковите течат за создавање на новата влада

Скопје, 7 август 2020 () – Рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада тече веќе трети ден. Политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови потврдија дека работат на создавање мнозинство од […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 113 случаи со Ковид-19, шест починати, 259 оздравени пациенти

Скопје, 6 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*