Најголемото злосторство го спроведе мојата земја, вели претседателот на Германија


Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека неговата земја мора да остане посветена на борбата против антисемитизмот во секој облик, притоа изразувајќи „најдлабоко жалење“ поради Холокаустот.

– Масовното убиство на шест милиони Евреи, најголемо злосторство на човештвото, го спроведе мојата земја. Ужасната војна, која чинеше над 50 милиони еврејски животи, почна во мојата земја. Седумдесет и пет години по ослободувањето на Аушвиц јас стојам овде како претседател на Германија, полн со вина, рече Штајнмаер.

Тој додаде дека би сакал да може да каже дека Германците „научиле од историјата еднаш засекогаш“, но тоа не може да се каже кога омразата се шири, кога антисемитизам е скриен во критикувањето на политиката на Израел.

– Тоа е исто зло и постои само еден одговор: никогаш повеќе. Затоа не може да биде крај на сеќавањето, истакна шефот на германската држава на Светскиот форум за Холокаустот, одржан денеска во Ерусалим.

На почетокот на говорот, Штајнмаер присутните ги поздрави на хебрејски со зборовите: Фала му на Господ што сме овде денеска. Потоа продолжи на англиски наместо на германски јазик и оцени: Германците се обидоа да ги дехуманизираат (Евреите)….не успеаја.


Вести

АЕК: Ќе се блокираат повиците од странски неидентификувани броеви, граѓаните да не одговараат

Телекомуникациските оператори ќе ги блокираат броевите од кои што кон  домашни корисници од претпладнето има голем број неидентификувани повици од странство и во текот на денов таквите повици ќе престанат, изјави за МИА директорот на […]

Вести

Гордана Јанкулоска сведочеше за „Монструм“

– Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка, биле информациите за убиството на четирите mомчиња и рибарот на Смилковскоро езеро, кои доаѓале до Гордана Јанкулоска која во 2012 беше министерка за внатрешни работи. Таа денеска во […]

Вести

Милошоски и ја предаде на Русковска аудио снимката што ја пушти на собраниска комисија

–  Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја предал аудио снимката, која како што вели, ја добил од укажувач, а на која се претпоставува дека се слуша гласот […]