Над 360 демонстранти приведени на протестите во Белорусија


Повеќе од 360 лица беа уапсени во Белорусија за време на протестите поради инаугурацијата на претседателот Александар Лукашенко, што се одржа без претходно известување.

Илјадници Белоруси излегоа на улиците на главниот град Минск и другите градови низ целата земја синоќа, кои полицијата ги растера со помош на палки и водени топови, а во кои десетици граѓани беа повредени.

Белоруското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека се приведени 364 лица, од кои 252 во главниот град. Повеќето се во притвор во очекување на судење.

Антивладините собири продолжија утрово и покрај акциите на полицијата претходната вечер. Стотици луѓе во Минск формираа синџири на солидарност во различни делови на градот и го нарушија сообраќајот возејќи полека или застанувајќи и трубејќи во знак на протест.


Вести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*