Над 300 илјади заразени со коронавирус во Перу


Над 300 илјади заразени со коронавирус во Перу - МИА

Лима, 14 јули 2020 () – Бројот на заразени со коронавирус во Перу денеска надмина 300.000, а земјата сега е на второ место во Латинска Америка по бројот на потврдени случаи, зад Бразил.Во последните 24 часа, потврдени се 3.797 нови случаи во таа земја, со што вкупниот број заразени  3.303.123, јавува Си Ен Ен.

Во последното деноноќие починаа уште 184 лица,  со што вкупниот број сега изнесува 12.055.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*