На две недели пред изборите Трамп во офанзива, Бајден уверено води во анкетите 


Двајцата претседателски кандидати, републиканецот Доналд Трамп и демократот Џо Бајден, ги интенизивираа кампањитe со митинзи и настапи во пресерт на изборите на 3 ноември. 

 

 

На настапите вчера во Невада, претседателот на САД го нападна Бајден со прогоноза за „голема депресија“ во случај на негова победа.  

-Гласањето ќе биде избор меѓу супер оздравување на земјата и депресија на Бајден, изјави тој во Лас Вегас. 

Тој исто така ги окаректеризира претстоечките избори како избор „меѓу сигурни граници и отсусто на граници, меѓу поддршка за полицијата и стопирање на финансиите за неа, меѓу добивање на вакцина во рекордно време за победа над вирусот и затворање на Америка од Бајден за убиство на економијата“.  

Трамп исто така истакна дека ако неговиот опонент дојде на власт ќе ги покачи даноците, и го опиша како „најдосадниот човек на светот“. Актуалниот претседател викендов митинзи  оддржа уште и во Мичиген, Висконсин и Калифорнија, на големи собири на отворено, претежно на аеродромски писти, но медиумите прикажуваа слики на толпи луѓе без маски. 

Бајден пак во саботата сврати во својот дом во Делавер и направи пауза, каде во неделата беше на црква, а потоа замина да митингува само во Северна Каролина.  

Сепак, и покрај активната кампања и обидите да придобие гласови во руралните подрачја на САД , Трамп во анкетите е зад Бајден.  

Анкета на Си-би-ес, укажува дека Бајден води во две клучни „фронтови држави“, во Висконсин со седум проценти и резултат 51 отсто наспроти 41 отсто, држава во која победи во 2016 година. Тој исто така води и во типично републиканската Аризона (50:47), каде последниот демократ кој таму победил бил Бил Клинтон во 1996 година. 

Во меѓувреме, продолжува и предвременото гласање. До вчера, повеќе од 27 милиони Американци гласале лично или по пошта, рекорд во историјата на САД, покажувајќи колку пандемијата го смени политичкиот пејзаж на земјата и колку избирачите се политички наелектризирани.  

Следната дебата меѓу Трамп и Бајден е неделава в четврток, и многумина предупредуваат дека однесувањето на кандидатите на оваа, трета и последна дебата, пред сѐ на актуелниот претседател, ќе придонесе многу во конечниот резултат на изборите.  

Порталот Аксиос дозна дека дебатните советници на Трамп му препорачале да не врши такви упади и прекини во говорот на Бајден како на првата дебата, и да го остави да зборува. 

– Не го спасувај. На Бајден ќе му залута мислата, самиот ќе се препне и ќе започне да мрмори, го советувале Трамп, пренес Аксиос. 

Се додава дека советнците му кажале на Трамп „сѐ што треба да направиш е да им дадеш дозвола на луѓето да гласаат за тебе“, како на дебатата со неговата противкандидатка, Хилари Клинтон, во 2016 година.