Мисијата завршена, веќе нема кому да му помага

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш имал  Паркинсонова болест, и имал лабрадор кој бил обучен да му отвори врата, да собере некои предмети или да повика помош.

Буш го добил лабрадорот Сели во јуни од непрофитната организација „ВетДогс“, и веднаш потоа на Твитер го покажа своето воодушевување.

Ковчегот со посмртните останки на поранешниот претседател на САД Џорџ Херберт Вокер Буш денеска пристигна во Вашингтон. Во претседателскиот авион со ковчегот, покрај неговите роднини, меѓу кои беше и неговиот син Џорџ В. Буш, беше и двегодишпниот лабрадор Сели.

Телото на Буш постариот сега се наоѓа во Капитол, а утре ќе биде одржана комеморација во Националната катедрала во Вашингтон.

Посмртните останки на Џорџ Буш Постариот утре попладне ќе бидат вратени во Хјустон, со истиот авион на последниот лет на „Специјалната водушна мисија 41“.

Буш ќе биде погребан во четврток во Тексас покрај неговата жена Барбара и ќерката Робин која починала од леукемија како дете.

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*