Мис Украина со тужба против натпреварувањето „Мис на светот“ поради дискриминација


Поранешната Мис на Украина Вероника Дидушенко, која беше исклучена од натпреварувањето за „Мис на светот“ бидејќи е мајка и е разведена, денеска соопшти дека поднела тужба во Лондон против таа организација поради дискриминација.

– Барам промена на правилата, рече 24-годишната Дидушенко, откако на социјалните мрежи почна кампања #righttobemother (право на мајчинство).

– Причина што не ми беше дозволено да учествувам во изборот за „Мис на свет“ по победата за „Мис Украина“ во 2018 година е тоа што сум била мажена и имам дете, изјави Дидушенко, мајка на петгодишно момче.

Таа  вели дека според британскиот закон, политиката за учество во натпреварувањето за „Мис на светот“ е дискриминаторска по повеќе основи, вклучувајќи брачен статус, бременост и мајчинство.

Според правилата за натпреварување, учесничките не смеат да бидат мажени и не смеат да имаат деца.

Дидушенко од истите причини веќе беше дисквалификувана од натпреварувањето за „Мис Украина“.

– Не сакам да ми дадат круна, туку сакам „Мис на светот“ и другите меѓународни натпреварувања за убавина, кои изгледа заглавиле во Средниот век, да ги укинат сите ограничувања за да станат вистински репрезентативни за сите жени, истакна Украинката.

Организаторите на „Мис на светот“, што ќе се одржи на 14 декември во Лондон, се уште не одговорија на нејзините обвинувања.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]