Министерот за Европа и Америка и државен секретар во британското МНР поднесе оставкаМинистерот за Европа и Америка и државен секретар во Министерството за надворешни работи на Велика Британија Ален Данкан денеска поднесе оставка, соопшти Форин офисот.

Данкан, кој се смета за приврзаник на ЕУ, го обвини фаворитот за иден премиер Борис Џонсон, дека хе го поддржал британскиот амбасадор во Вашингтон откако протече информација за неговите оценки за администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд и министерот за правда Дејвид Гок вчера изјавија дека ќе поднесат оставка ако Џонсон во среда го преземе Кабинетот.

– Сигурен сум дека нема да бидам отпуштен, затоа што ќе поднесам оставка пред тоа да се случи. Под претпоставка дека Борис Џонсон ќе стане премиер, сфаќам дека неговите услови за работење во неговата влада би опфатиле прифаќање излез од ЕУ без договор на 31 октомври. Тоа јас никогаш не би можел да го потпишам, истакна Хамонд.

Гок, пак, која ја извршува оваа функција од јуни 2016 година кога Тереза Меј стана премиерка, порача оти не може да продолжи да работи во влада на Џонсон, поранешен шеф на британската дипломатија, доколку тој побара Брегзит без договор со ЕУ. Според него, таквиот потег на Лондон ќе води кон национално „понижување“.


Вести

Трицифрени бројки на новозаразени, Владата размислува да ги зголеми казните за неносење маски

– Во последните 24 часа беа направени 1630 тестирања, а регистрирани 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети. Полицијата секојдневно регистрира голем број прекршоци за неносење лична заштита на лица, […]

Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]