Меркел и В4: Границите треба да се отворат што поскоро, но внимателно


Меркел: Можеме брзо да го уништиме она што го постигнавме - МИА

Берлин, 19 мај 2020 () – Канцеларката на Германија, Ангела Меркел и лидерите на Вишеградската група се согласија  дека е заеднички интерес постепено да се укинат ограничувањата во контрола на границите, кога тоа ќе биде можно, согласно условите кои ги диктира пандемијата на новиот короноавирус.

Вишеградската група или В4 ја сочинуваат државите Полска, Словенија, Унгарија и Чешка.

По видео конференцијата на лидерите на В4, Меркел и чешкиот премиер Адреј Бабиш на билатерална средба потврдија дека сакаат да ги олеснат мерките за граѓаните и компаниите во пограничниот регион, онолку колку што дозволува нивото на новозаразени,изјави портпаролот на германската влада Штефен Зајберт.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]